Co zwiedzisz i zobaczysz w Szczecinie.
"Podziemne trasy Szczecina" to rekonstrukcja schronu przeciwlotniczego z II Wojny Światowej oraz przeciwatomowego z okresu Zimnej Wojny.
Jest to największy cywilny schron przeciwlotniczy z okresu II Wojny Światowej, jaki obecnie znajduje się w Polsce. Budowa schronu została ukończona przez Niemców w 1941. Był to schron przeciwlotniczy dla okolicznej ludności cywilnej oraz pasażerów przebywających w czasie nalotów na dworcu. Przy jego budowie wykorzystano stare tunele kolejówez połowy XIX wieku. Schron umieszczony jest na głębokości ok. 5 pięter w skarpie opasanej Murem Oporowym. Od najwyższego wyjścia (Plac Zawiszy) do podłogi dolnego poziomu mierzy sobie ok. 17 metrów wysokości. Jego ściany wykonane są z żelbetu a ich grubości dochodzi do 3 metrów.
Najdłuższy korytarz ma około 100 metrów. Schron posiada 2,500 m2 powierzchni całkowitej i 1,900 powierzchni użytkowej. W latach 70-tych XX wieku został zaadoptowany na schron przeciwatomowy. Aż do początku lat 90-tych odbywały się w nim szkolenia Zakładowej Obrony Cywilnej PKP. Schron nadal kryje w sobie tajemnice, nie wiadomo dokładnie, dokąd prowadziły zamurowane przejścia.
Więcej informacji można uzyskać na stronie:
www.schron.szczecin.pl
Źródło zdjęć: www.national-geographic.pl